Špatné pohybové návyky

24.2. 2017Dan Chmelík

Týkají se  nás všech, dokonce i jedinců kteří neholdují pohybovým aktivitám. Je nutné nahlížet na pohyb jako na nástroj těla, který slouží primárně pro účely vypořádávat se denně s různými pohybovými úkony. Pokud jsou tyto úkony prováděny špatně, může docházet k nesprávnému zatěžování pohybového aparátu a vzniku svalových nerovnováh, nebo tak zvaně svalovým dysbalancím.

Každý den provádíme řadu pohybových úkonů a aktivit, nejen těch kondičních, ale i rekreačních. Pouhá chůze, stoj, sed, nebo když právě držíte mobil či sedíte u počítače, to vše je souhrn pohybových aktivit, které v konečném důsledku můžou mít negativní dopad na náš pohybový aparát.

Špatné pohybové návyky jsou vlastně hlavní příčinou vzniku svalových dysbalancí. Je proto nutné tyto příčiny redukovat a stále myslet na základy kompenzačních cvičení a technik, které snižují riziko, či vznik hlubších problémů.

Špatných návyků lze najít mnoho a právě ty, které nejméně vnímáme, mají největší dopad na naše tělo. Jsou to především stereotypní pohybové návyky, které máme naučené a k životu je potřebujeme, nebo si jimi ulehčujeme již vzniklé problémy. Mohou to být například tyto:

  • nošení kabely na stejném rameni (přetěžovaný sval – horní vlákna trapézového svalu, zdvihač lopatky)
  • opírání lokte o okýnko v autě/tramvaji/vlaku (přetěžovaný sval – horní vlákna trap. svalu, zdvihač lopatky)
  • dlouhé sezení u počítače/TV/u mobilu (přetěžovaný sval – horní vlákna trap. svalu, zdvihač lopatky, šíjové extenzory (vzpřimovače), zdvihač hlavy)
  • sezení na nevhodném gauči/pohovce/židly (přetěžovaný sval – ohybače kyčlí, nadměrné uvolňování hýžďových svalů)

Takto bychom mohli pokračovat ještě pěkně dlouho. Našli jste se v některém z příkladů? Jistě ano.

Špatných pohybových návyků je mnoho a ty které vycházejí z našeho osobního života si nosíme právě i do kondičně zaměřených pohybových aktivity. Zde si vlivem zvýšené zátěže a již špatně naučených pohybových vzorů můžeme prohlubovat aktuální problémy a přihazovat takzvaně do kotle. Je tedy nutné sáhnout po kompenzačním cvičením a naučit se správným pohybovým návykům, abychom mohli efektivně a správně splňovat pohybové úkony a aktivity.

I proto jsme ve Freshi spojili síly s fyzioterapeutem Mgr. Martinem Srpem a dali dohromady nový typ „kruháče“ zaměřený právě na odstranění těchto problémů -> FreshProtahovač.

 

Dan Chmelík
Ahoj, kdysi jste mě mohli potkat vést ten nejlepší kruhový trénink v Praze. Hrál jsem taky 20 let rugby za Spartu, několikrát jsem vyhrál MČR v 7s a 15s. Teď už jsem ale starej a tlustej, tak už o kruháči můžu jen psát články :)))
Komentáře