Vitamín C

12.11. 2018Dan Chmelík

Vitamín C je nezastoupitelný pro pojivou tkáň, kůži, šlachy, klouby, kosti, svaly a srdce-cevní soustavu. Je také důležitý pro svoji schopnost regulovat tuky a srážlivost krve. Podílí se na metabolismu vápníku a závisí na něm pevnost zubní skloviny, kostí, metabolismus žlučových kyselin, kyseliny listové (vitamin B9), a také metabolismus železa, mědi a některých aminokyselin. Je zodpovědný za tvorbu dopaminukarnitinu a některých neurotransmiterů. Z toho vyplívá, proč se jeho dávkování doporučuje i během zvýšeného stresu a napětí, kdy se dokáže s těmito faktory vypořádat. Dále se podílí na syntéze a regulaci hormonů štítné žlázy a je prekurzorem tyrozinu.

Úloha vitamínu C na naše zdraví

Vitamín C má nespočet funkcí v lidském organismu. Některé literatury uvádí až okolo tisíce funkcí, do kterých se vitamín C musí nutně zapojovat.

Nejznámější funkcí vitamínu C je jeho vliv na imunitní systém – fagocytózu, tvorbu protilátek a pevnost kapilár. Má však i jiné důležité funkce, o kterých se mluví méně. Podílí se na syntéze a aktivaci mnoha tělesných enzymů, včetně inzulínu. Udržuje enzym prolyl a lyzyl hydroxylázu v aktivní formě, je tedy klíčový pro syntézu a regeneraci kolagenu. Kolagen tvoří jednu třetinu obsahu bílkovin těla a je cementem, který drží pohromadě tkáně všech našich 10 bilionů buněk. Bez vitamínu C se kolagen vůbec nevytváří a v případě nedostatku je poruchový a strukturně slabý.

Více o dávkování na našem eshopu 4Fresh.cz

Dan Chmelík
Ahoj, kdysi jste mě mohli potkat vést ten nejlepší kruhový trénink v Praze. Hrál jsem taky 20 let rugby za Spartu, několikrát jsem vyhrál MČR v 7s a 15s. Teď už jsem ale starej a tlustej, tak už o kruháči můžu jen psát články :)))
Komentáře