Nakopávače!

14.1. 2016Dan Chmelík

Před-tréninkové nápoje

Tzv. pre-workouty, nakopávače, pumpy.

DSC_0236

Nejdříve bych se podíval, k čemu takový PN slouží a kdy ho používat a kdy ne, a co od něj můžeme očekávat.

Dle reklamy je jeden z hlavních úkolů být tzv. napumpovaný (mít zvětšený objem svalů) popřípadě vidět žíly. Tento efekt však není studiemi plně prokázán. Přesto mají PN své opodstatnění u zkušenějších cvičenců. Obsahují plno účinných stimulačních látek, které dokáží povzbudit do tréninku a zvyšují bdělost organismu, nadále také látky podporující anabolismus, který je pro většinu žádoucí.

Doporučil bych PN pokročilým a zkušenějším cvičencům. Kteří už vědí, kam směřují a jaké tréninkové dávky jsou v jejich silách. Obecně se nedoporučují v pozdních večerních hodinách (nespavost) a při problémech se srdcem. Také je možná zvýšená citlivost na některé účinné látky způsobující střevní potíže. Doporučuji tedy ze začátku užívat např. poloviční doporučenou dávku a nepřekračovat doporučenou výrobcem.

Tyto nápoje bych rozdělil do tří podskupin, základem všech těchto nápojů je tzv. NO, látka zodpovědná za přenos oxidu dusnatého. Dále:

  • S obsahem BCAA a ostatních esenciálních aminokyselin.
  • S obsahem různých forem kreatinu.
  • S obsahem sacharidů.

Samozřejmě se na trhu vyskytují různé mixy těchto kategorií a výběr z nich je závislý na vašem cíli.

FRESH nakopávač MY-PRE:

DSC_0235

Osobně bych volil tento nakopávač, patří mezi ty tzv. komplexnejší který obsahuje „vše“ co by nakopávač měl: obsahuje jak BCAA tak další esenciální aminokyseliny. Obsahuje více forem argininu a také citrulin. Více forem kreatinu a to vše bez sacharidů. Záleží na každém z vás, jaké množství daných látek považujete za potřebné. Jak bylo zmíněno výše, vhodnost závisí na vašem cíli.

Detail nejvýznamnějších látek:

Vitamín B6

Obsah 42mg, DDD 2mg

Větší množství pyridoxinu musí užívat lidé, kteří mají velký přísun bílkovin, jako například profesionální sportovci, dále ženy, které berou hormonální antikoncepci, osoby trpící celiakií a obecně někteří chronicky nemocní lidé.

Pomáhá urychlovat metabolické reakce a chemické reakce v buňkách.
Vitamín B12

Obsah 1,2 μg, DDD 2,5

Nedostatek vitamínu B12 způsobuje projevy slabosti, změny nálad, zhoršenou paměť, se slabostí v končetinách, utlumenými reflexy, problémy s chůzí, rozdílností teplot v jednotlivých částech těla.

BCAA a esenciální aminikyseliny

Esenciální aminyseliny Leucin Valin Isoleucin, které podporují regeneraci a mají anabolický efekt.

Viz samostatný článek

Doporučené dávkování okolo 4-5g dle hmotnosti.

L-citrulin

Obsah 3g

L-Citrulin se používá jako doplněk pro sportovní výkon a kardiovaskulární zdraví. L-Citrulin by měl snižovat únavu a zlepšení vytrvalosti jak pro aerobní a anaerobní cvičení. Avšak ještě není k dispozici dostatek důkazů na podporu tvrzení, že L-citrulin zlepšuje výkon. L-citrulin je také používán pro zmírnění erektilní dysfunkce způsobené vysokým krevním tlakem. Po doplnění, L-citrulinem je převeden na arginin v ledvinách. Doplňkové podání L-argininu poskytuje nárazové zvýšení L-argininu v plasmě, zatímco doplňkové zvýšení L-citrulinu způsobuje koncentraci argininu v plazmě po delší časové období. Pro doplnění L-citrulinu pro zvýšení sportovního výkonu, brát 6000 – 8000 mg citrulinu malátu před cvičením.

Beta-alanin

Obsah 3g

Je to prekurzor karnosynu. Sportovní přínos Beta-Alaninu spočívá především v jeho schopnosti vytváření většího množství karnosinu ve svalech. Beta-Alanin je limitující aminokyselina karnosinové syntézy, což znamená, že jeho přítomnost v krevním oběhu je přímo závislá na karnosinu ve svalech. Ve studiích, ve kterých byl testovaným subjektům dodáván Beta-Alanin, došlo ke zvýšení koncentrace karnosinu. Suplementace Beta-alaninem způsobilo navýšení koncentrace svalového karnosinu až o 58% v průběhu pouhých 4 týdnů a až 80% během 10 týdnů.

Karnosin je také silný antioxidant, tento peptid je jednou z prvních defenzivních linií Vašich svalů proti nahromadění vodíkových iontů (H+) během cvičení při vysoké intenzitě. Nárůst množství vodíkových iontů ve svalech vede ke kritickému snížení pH svalových buněk, což má nepříznivé účinky, jako negativní ovlivnění funkcí enzymů a svalovou únavu.

Enzym, který má na starosti štěpení karnosinu je aktivnější u žen a právě muži a také hlavně např. sprinteři mají větší množství karnosinu, protože existuje spojitost mezi typem vláken a karnosinem. Dosud není znám přesný mechanismus působení beta-alaninu.

Standardní denní dávky beta-alaninu jsou mezi 2000 – 5,000mg.

Arginin

Obsah 2,4g

L-arginin, je hlavní složkou „NO“ doplňků, které slibují anabolizaci a napumpování svalů.

Arginin (jako glutamin), je klasifikován jako semi-esenciální, nebo podmíněně eseciální, nezbytný pro děti a starší osoby a poté je tedy potřeba přijímat ve stravě. Při zdravotních komplikacích není syntéza argininu v těle dostatečná. Po úrazech popáleninách je potřeba dodávat arginin suplementací. NO, je vytvořen z Argininu během  nitroxidsyntázy, která je obsažena v tkáních jako konstitutivní či inducibilní enzym. Arginin také způsobuje vylučování růstového hormonu a inzulinu.

Dávky 3×1-4g denně.

Kreatin

Obsah 4g po 1g v každé formě.

Látka v suplementaci nejvíce prověřená a také ta, která je stále považována za neúčinnější ve sportovní výživě. Má vliv na růst svalové hmoty, zvýšení síly, oddálení únavy a dokonce na snížení produkce kyseliny mléčné. Představuje také látku vhodnou pro lepší regeneraci.

Doporučená dávka 2g a více v jedné dávce.

Kofein

Obsah 400mg kombonovaných s quaranou.

Kofein pochází z kávových zrn, ale může být syntetizován v laboratoři. Má stejnou strukturu ať už je to v kávě, energetických nápojích, čaji nebo prášcích.

Obvyklé použití kofeinu je také spojena s nižším rizikem Alzheimerovy choroby, cirhózy a rakoviny jater.

Kofein zabraňuje tuto akci a způsobuje ostražitost a bdělost. Tato inhibice adenosinu může ovlivnit dopamin, serotonin, acetylcholinu, a adrenalinové systémy.

Obvyklé užívání kofeinu vede k toleranci. To znamená, že účinky kofeinu se zmenšují, čím častěji je užíván. Poté je potřeba kofein vysadit na měsíc a poté by měl zase účinkovat.

Dávkování by mělo být přizpůsobeno na jednotlivce. Zpočátku postačí dávka 100 mg. Typicky, 200 mg kofeinu se používá pro doplnění spalování tuků, kde však kofein nevykazuje závratné účinky, zatímco akutní síla se zvyšuje ve vyšších dávkách 500 mg a vyšších. Výzkumníci mají tendenci používat rozmezí dávkování 4-6mg / kg tělesné hmotnosti. Při vyšších dávkách se mohou dostavit negativní účinky, jako je bušení srdce, zimnice, slabost, průjem.

 

Zdroje:

http://www.celostnimedicina.cz/vitamin-b6.htm#ixzz3ww3CDc6O

http://examine.com/supplements/Citrulline/

http://www.myprotein.sk/sports-nutrition/mypre/11047053.html

www.bodybuilding.com/fun/your-expert-guide-to-beta-alanine.html

http://examine.com/supplements/Creatine/

http://www.bodybuilding.com/fun/your-expert-guide-to-beta-alanine.html

Dan Chmelík
Ahoj, kdysi jste mě mohli potkat vést ten nejlepší kruhový trénink v Praze. Hrál jsem taky 20 let rugby za Spartu, několikrát jsem vyhrál MČR v 7s a 15s. Teď už jsem ale starej a tlustej, tak už o kruháči můžu jen psát články :)))
Komentáře