Proč chodit na kruhový trénink? Protože se prostě budete cítit lépe a to jak po fyzické, tak po psychické stránce!
Možná ne během tréninku, ale po něm určitě jo 🙂 Tenhle pocit je však společný snad pro všechny fyzické aktivity, takže proč právě kruháče? Protože je to takové VŠE V JEDNOM. Určitě se dá říci, že kruhový trénink velmi efektivně zlepšuje celkovou fyzickou kondici. Efektivita se skrývá v intervalové metodě cvičení a střídání zapojených svalových skupin. Díky tomu lze cvičit velmi intenzivně po delší dobu, než by bylo možné souvisle a zároveň se v tréninku zapojí doslova celé tělo.
Kruhový trénink je v základu jenom pojem pro organizační formu tréninku (a to ještě zavádějící, protože zdaleka ne vždycky jsou stanoviště rozestavěna do kruhu, že?). A v tom tkví podle mě největší kouzlo a krása kruháčů. Forma může být stále stejná, nebo jen drobně obměněná, ale obsah se může pokaždé lišit a to i téměř o 180°. Nezdá se vám to? Je to tak, tady je výčet všech proměnných ve skladbě kruháče.
A co to všechno dohromady znamená? Že každý kruháč je jiný a to jak z hlediska obsahu tak tréninkového efektu. A proč je to tak důležité?
Z hlediska fyziologie je dlouhodobé trénování adaptačním procesem. Tréninkem tělo vlastně „poškodíte“ a ono se z toho zotaví silnější, aby na to bylo příště připravené. Tato adaptace má však své meze, kterým se říká adaptační kapacita. Pokud cvičíte stále to stejné, tělo už se po čase nezotavuje silnější, protože je na danou zátěž připravené. Proto je důležité, aby byl trénink pestrý a měnil se. A o to se tu na FreshKruháči snažíme neustále. Pořád se snažíme mít lepší/propracovanější tréninky a rozhodně i jako trenéři nestagnovat 🙂 Máme dokonce sdílené složky, kam si všichni trenéři píšeme odtrénované tréninky. Každý trenér svůj trénink hodí do sdílené elektronické podoby a kdokoli z ostatních trenérů se jím může inspirovat a použít dané prvky ve svém kruháči. A že těch tréninků je hodně – denně do této složky přispívají 4 trenéři 🙂
Věc, která mě jako trenéra na kruháči vždy fascinuje a beru jí jako výhodu je, že úplně stejný trénink vedle sebe může odtrénovat velmi zkušený zdatný sportovec a úplný nováček a pro oba to bude mít přínos. Kromě složení tréninku totiž záleží také na každém, jak ho odtrénuje. Dokonce se nebojím říct, že je to nejvíc rozhodující faktor obtížnosti tréninku. Při správném (maximálním) nasazení se dá i na tom nejjednodušším tréninku úplně odrovnat. Zároveň však připomínám, že před úrovní nasazení je na prvním místě správná technika provedení. Každý trénink je boj sám se sebou a každý z nás má své aktuální možnosti a limity někde jinde.
Pravidelné kruháčování má pozitivní vliv na rozvoj všech pohybových schopností (koordinace, vytrvalost, síla, rychlost). S ohledem na výše zmíněné nelze říci, která pohybová schopnost je ovlivňována nejvíce (obecně se uvádí síla a vytrvalost), protože nelze házet všechny tréninky do jednoho pytle.
Závěrem jednu osobní otázku, na kterou si každý sám zkuste odpovědět a pak teprve číst dál. PROČ VŮBEC CVIČÍŠ? Hodně z vás se v odpovědi možná bude ohánět zdravím, ale ruku na srdce je to opravdu ten hlavní důvod? Nedávno jsem někde četl podle mě přesnou a pravdivou větu. „Naprostá většina lidí cvičí proto, že chce dobře vypadat nahá“ :))) Takže pokud toho chcete docílit, musíte prostě pravidelně cvičit 🙂 Cest k vysněné postavě je mnoho. Vaším cílem však určitě není se na „vrchol“ jen dostat, ale také se na něm udržet. Právě dlouhodobost je u spousty typů tréninků problém. Po čase začnou být stereotypní a nudné. Snad jsem vás přesvědčil o tom, že každý kruháč nebo alespoň Freshkruháč je jiný. Takže když vás to jednou chytne, tak vás to jen tak neomrzí a vydržíte cvičit léta a budete mít výsledky 😉
STAY FRESH!