Co je to mobilita?

13.5. 2016Dan Chmelík

V tomto článku si nejprve rozebereme, co mobilita je a jak jí definovat, v čem je prospěšná a v čem naopak.

Pojem mobilita vyjadřuje schopnost provádět pohyb s co největší účinností bez kompenzace ostatních částí těla, které nemají být při pohybu přetěžovány.DSC_1354

Mobilitu ovlivňují dva faktory, samotné uzpůsobení kloubu daným pohybům (vrozené) a dále převážně náš životní styl a pohybová aktivita (získané) zkrácení svalů atd.

Mobilitu by měli provozovat všichni jako prevenci nebo jako řešení už vzniklého problému. Důležité je vyhledat někoho, kdo odhalí Váš problém a navrhne řešení problému. Z praxe vím, že právě prevenci neaplikuje téměř nikdo a hobby sportovci často ani o tomto pojmu nemají ponětí nebo si neuvědomují, že se u nich vyskytuje problém při daném pohybu.

Mobilita je odpověď na většinu otázek, která vás může ve vašem sportovním životě trápit. Jste často zraněný? Bolí vás záda? Máte problémy s dysbalancemi, nataženými svaly nebo vám dělá problém rozsah pohybu, ztuhlé kyčle, či zkrácené svaly? Tak byste se měli zaměřit na mobilitu!

Pro většinu lidí je mobilita pouze jakýsi strečink, po kterém budete ohebnější, pružnější, atd. Ano, ale ty hlavní benefity jako prevence a zlepšení sportovního výkonu jsou již laickou veřejností dosti opomíjeny. Přitom mobilita je alfou a omegou všech světových atletických trenérů. Koukněte se jak trénují profesionální sportovci ve světě – mobilita je běžnou součástí jejich tréninků, vědí jak je pro ně důležitá! Pokud například nohy nemají dostatečný rozsah, atlet nedosahuje nejúčinnějších pohybů a pohyby jsou často kompenzovány nesprávnými svalovými partiemi.

Jak asi už víme, mobilita dokáže pozitivně ovlivnit náš pohyb a tím i zlepšit výkon, tím asi nikdo DSC_1142nepohrdne. Dále, jak již jsme si řekli, slouží jako prevence ke zdraví.

Mobilita může ale mít i stinné stránky a tou je hypermobilita. Nejde o to, že by byl pohyb provádět nesprávně, ale při hypermobilitě často dochází k nestabilitě. To znamená, že je pohyb provádět ve velkém rozsahu bez dostatečného zajištění práce svalových skupin a zde může docházet k opotřebení kloubů a rupturám šlach.

Laicky řečeno a převážně ve stáří je mnohdy lepší být lehce zkrácený, aby svaly drželi tělo pohromadě, než například při uklouznutí a velké hypermobilitě dochází klouby do krajních pozic, kde je na ně vytvářen větší tlak a vznikají tak různá zranění.

Na mobilitě se pracuje samotným rozcvičením, které má být před sportovní aktivitou. Nejdřív začít zahřátím poté dynamickým strečinkem s prvky mobility. Po tomto přípravném procesu jste připraveni na výkon. Dále se mobilita ovlivňuje strečinkem po výkonu, kde je vhodné statické protažení.

Dále v samostatných jednotkách zaměřených na mobilitu.

Příště se podíváme na mobilitu, kterou vyžaduje král cviků dřep.

#stayfresh

Dan Chmelík
Ahoj, kdysi jste mě mohli potkat vést ten nejlepší kruhový trénink v Praze. Hrál jsem taky 20 let rugby za Spartu, několikrát jsem vyhrál MČR v 7s a 15s. Teď už jsem ale starej a tlustej, tak už o kruháči můžu jen psát články :)))
Komentáře