Nebo-li nerovnováha svalů působících proti sobě je jev, kdy se naše tělo adaptuje na nevhodnou fyzickou zátěž, aby nedocházelo k fatálním dopadům na náš pohybový systém. Je to vlastně takový výstražný systém, který ihned naznačuje že je něco špatně. Poslední záchrana, například před blížícím se zraněním kloubů, páteře, nebo nervových poruch.
Příčiny vzniku svalových dysbalancích mohou být především nevhodně prováděné sportovní aktivity, nerovnoměrně zatěžování svalů důsledkem stereotypně špatných pohybových návyků, nebo již zmíněné sportovní aktivity, které zatěžují především specifickou svalovou skupinu v pravidelném období. Další příčinou mohou být stresové podmínky v osobním životě, práce, vztahy, či deprese a úzkosti. Tyto faktory mají také vliv na náš pohybový systém, kdy může docházet ke zvýšenému napětí ve svalech a tím k přetížení specifických svalových skupin. Stres psychický může být mnohdy mnohem rizikovější problém, než špatně zvolená fyzická aktivita.
Pokud se svalové dysbalance včas neřeší, může docházet k prohlubování problémů, které ve výsledku mohou vést až k negativnímu dopadu na naše zdraví. Může docházet ke vzniku imobility, nebo-li ke snížené schopnosti pohybu, či hybnosti například páteře, kloubů, nebo dokonce jednotlivých svalových skupin. Výsledek konkrétní nehybnosti se tělo snaží kompenzovat (napravit) zvyšováním hybnosti jiných úseků a může docházet k nechtěné hypermobilitě, která tvoří v konečném důsledku těžce vyřešitelnou záležitost.
Každý z nás trpí nějakou svalovou nerovnováhou a je nutné neustále snižovat riziko vzniku příčiny svalových dysbalancí. Pro tyto účely je vhodné zvolit správné kompenzační cvičení, které bude řešit aktuální problém.
Nejčastější svalové dysbalance můžeme rozdělit na dva hlavní syndromy. První je tzv horní zkřížený syndrom, který se vyznačuje především předsunutím hlavy, zakulaceným držením ramen a vyklenutím hrudní páteře vzad (hrb). Druhý je tzv dolní zkřížený syndrom, který je specifický hlavně bederní oblastí, kdy dochází ke zvýšenému prohýbání a uvolňování břišních svalů vpřed. Tak zvaně na kačera.
Svalové dysbalance jsou tedy výstražným impulsem, kdy bychom se měli začít věnovat příčině vzniku a vytvořit vhodné kompenzační cvičení, abychom předcházeli dalším rizikovým faktorům, jako můžou být poranění svalů, kloubů, či páteře.