Dřep

25.11. 2015Dan Chmelík

Dřep, jeden ze základních cviků, které by měl zvládnout každý člověk.  Člověk, ne pouze sportovec. Podívejme se na historii dřepu, vždyť se dřepělo již od začátku historie lidstva. Jak myslíte, že odpočívali lidé, když nebyli židle? Jak nyní čekají lidé v indii na autobus? Odpovědí je: ve dřepu. Tento pohyb je základem nejen ve cvičení, ale i v celém našem životě.

DSC_0007

Bolí vás z dřepu kolena? Z čeho myslíte, že by to mohlo být? Z toho, že děláte dřep? Nebude to tím spíše tím, že jste zvyklí jen sedět na židli nebo na gauči? Nejhroší věc, kterou můžete dělat, je prosedět celý den na židli. Tělo tím začíná ochabovat a ztrácí pružnost a mobilitu. K tomu se přidá bolest zad, kyčlí a kolen a na problémy ve stáří je zaděláno. Jeden z nejlepších lidí zabývající se pohybem, Ido Portal, propaguje, abychom si každý den dopřáli 30 minut sezení v dřepu. Není potřeba dřepět v kuse, ale klidně si to rozdělit do úseků. Hned uvidíte jak se vám bude každý den lépe vstávat a jak se začnou zlepšovat problémy s kotníky, koleny, kyčlemi a zády.

„Nejhroší věc, kterou můžete dělat, je prosedět celý den na židli.“

Existuje plno variant dřepů a to nejen se zátěží, ale také u každého člověka jeho ideální dřep vypadá uplně jinak. Proto neexistuje jeden způsob jak udělat dřep, je jich mnoho. Přesto jsou tu nějaká pravidla, a to především pro dřepy s přidanou vahou. Pojďmě si tedy pár těchto pravidel říct.

Dřžet kolena v linii se špičkami

KolenaUdržet tuto linii je pro někoho velmi těžké, ale je velmi důležité se na to při dřepu soustředit. Máme pouze jedny kolena, tak není potřeba si je odrovnat hned na začátku života. Pokud se této linie nebudeme držet, bude docházet k nevyváženému posilování pouze části steheních svalů a kolena začnou trpět i v běžném životě a né pouze při posilování. Proto se snažte při dřepování spíše kolena vytlačovat ven, než aby docházelo k jejich přibližování.

Neodlepovat paty ze země

Důvod odlepování pat, ze země může mít několik důvodů a toPaty: snížená mobilita v kotnících, snížená mobilita v kyčlích, zkrácené achilovky. Proto je vhodné v tomto případě začít zlepšovat svojí mobilitu v kloubech, popřípadě se začít více protahovat. Pro začátek si klidně můžete paty podkládat a postupem času tento podklad snižovat, dokud se nedostanete patami až na zem. Pokud budeme stále odlepovat paty od země, nedokážeme poté mít v nohou dostatečnou sílu a stabilitu pro zvedání zátěže.

Držet si rovná záda

Pokud nedokážeme udržet rovná zpevněná záda, všechna přidaná váha nám bude zatěžovat kosti a né svaly, které chceme. Akorát si spíše ublížíme, než abychom si pomohli. Snažte se při dřepu takzvaně špulit zadek, díky tomu aspoň částečně dokážete zabránit kulacení zad.

Držet si pevný střed těla

Pomocí bráničního dýchaní (silové dýchání) dokážeme lépe zpevnit střed těla, čímž se nám sníží možnost zlomení se v bedrech. Důležité je nesnažit se pouze při nádechu co nejvíce vytlačit břicho ven, ale zvětšit ho po celém obvodu, jak ve předu, tak v úrovni boků.

Pokud se soustředíme na tyto 4 základní pravidla, která bychom měli dodržovat při dřepu se zátěží, dosáhneme lepších výsledků jak ve velikosti zvednuté zátěže.I naše zdraví nám poděkuje.

Dan Chmelík
Ahoj, kdysi jste mě mohli potkat vést ten nejlepší kruhový trénink v Praze. Hrál jsem taky 20 let rugby za Spartu, několikrát jsem vyhrál MČR v 7s a 15s. Teď už jsem ale starej a tlustej, tak už o kruháči můžu jen psát články :)))
Komentáře