Kruháč? Co to k sakru je?

26.9. 2016Dan Chmelík

Čůůůs,

chtěl/a by ses dozvědět, cože to vlastně je ten kruhový trénink, kruháč nebo taky kruhák (todle slovo bych moc před trenérama z Freshe neříkal, jinak bys nemusel přežít trénink ve zdraví) ? Tak sluchátka do uší, ať tě nikdo neruší, a jdeme na to.

Je to jeden ze způsobu, jak můžeš cvičit. Už trochu z toho názvu vyplývá, jaDSC_0161k by to tak mohlo vypadat. Nic kruhovýho k tomu potřebovat nebudeš, i když jsme už pár extrémních názorů, co to vlastně kruháč je, slyšeli. Raději ani nechtěj vědět. Tak tedy co to ten kruháč je. Je to styl cvičení, jak vyplývá ze slova trénink. Slovo „kruhový“ znamená návaznost stanovišť za sebou, nežli jejich nutné umístění do kruhu. Jedná se tedy o cvičení, kde následuje několik stanovišť za sebou, buď v daném intervalu nebo počtu opakování. K tréninku nemusíš mít nic jiného než svoje tělo, ale taky koho to baví pořád cvičit jenom se svojí vlastní vahou. Kruháč si tak můžeš zacvičit kdekoli a kdykoli, v tom je jeho výhoda, můžeš si ho klidně zacvičit na dovolené v chorvatsku bez jakýkoli pomůcek.

Tak aby sis to dokázal pořádně představit. Budeme uvažovat 8 stanovišť. Na Kruháč z doby pravěkujednom budeme mít angličáky, potom budou následovat přítahy gumy na záda, véčko, výpady, tricepsové kliky, ypsilony na TRX, dřepy a poslední dotýkaní špiček. Názorná ukázku kruháče máme přímo na přiložené malbě (Moc talent na to nemám :D). Todle jsou naše stanoviště. Pokud budeme uvažovat kruháč na počet opakování, stanovíme si, že na každém stanovišti musím udělat 10 opakování, a poté se můžeme přesunu na následující stanoviště. Varianta s časovým omezením je založena na principu pracovního intervalu a intervalu na pauzu. V našem kruháči o 8 stanovištích si tam dáme 30 sekund na makání, po kterém bude následovat 13 sekundová pauza na přesun na další stanoviště. Následně si můžeme volit počet koleček. Čím zdatnější jsem, můžu si přadat náké to kolečko navíc. Toto je takový základní princip kruhového tréninku.

Pro koho takový kruhový trénink je vhodný? Určitě pro člověka, co se chce hýbat a nechce sedět jenom na gauči. Ne vážně, kruháč nemá nějaké extra omezení, můžeho ho cvičit každý. Jenom je potřeba znát svoje možnosti a podle toho si nastavit zátěž a frekvenci. Pak dokáže jeden trénink odjet vedle sebe profesionální sportovec a amatér.

13613574_276694996041738_5530990567754645704_o V čem se skrývají další výhody kruháče? Nejenom, že si ho může zacvičit kdokoli a kdekoli, ale při správném složení, ti krásně procvičí celé tělo. Takže žádný nohy, nohy, nohy, ramena, ramena, ramena. Komplexní procvičení celého těla je tak výhoda oproti jiným sportům. Nemám nic proti běhání nebo fotbalu, ale pokud nebudeš k tomu dělat nic jinýho, tak prostě velkej bicák z toho mít nebudeš 😀 .

Existuje nepřeberné množství variant, jak si udělat kruháč, to si můžete ověřit na našich trénincích, kde se rozhodně nebudete nudit. Je hodně způsobů, jak si zpříjemnit (zhnusit 😀 ) cvičení, tak proč si k tomu nevybrat zrovna kruháč 🙂 .

20 z 10 Fresháků doporučuje 🙂

honza dan michal

Dan Chmelík
Ahoj, kdysi jste mě mohli potkat vést ten nejlepší kruhový trénink v Praze. Hrál jsem taky 20 let rugby za Spartu, několikrát jsem vyhrál MČR v 7s a 15s. Teď už jsem ale starej a tlustej, tak už o kruháči můžu jen psát články :)))
Komentáře